Pro Dive Chorvátsko 
 

Výber potápačskej masky

                                                                                                                                  Pridané 20.1.2011

 

Popisom potápačských masiek sa venujeme v článku: Súčasné potápačské masky . Pohľad do minulosti respektíve budúcnosti masiek ponúkajú príspevky: Minulosť potápačských masiek a Aké budú potápačské masky budúcnosti . Ako sa masky skúšajú ?


Tesnosť masky

Maska musí predovšetkým sedieť. Skúša sa spôsobom, kedy si ju priložíme na tvár bez použitia remienka a vtiahneme nosom vzduch. Lícnica sa týmto manévrom prisaje celkom na pokožku. V prípade dobre „padnúcej“ masky, by sme už nemali byť schopní ďalej nasávať vzduch z okolia. Pamätaj na to, že tento manéver musí byť veľmi jemný. Príliš intenzívne vdýchnutie totiž pritlačí takmer všetky masky na tvár, ktoré potom zdanlivo sedia. Sú aj potápači, ktorí sa pri výbere novej masky nehanbia vziať do obchodu aj svoju kuklu či obľúbený regulátor. Tieto súčasti výstroja môžu do výraznej miery ovplyvniť reliéf potápačovej tváre.


Menšie typy masiek

Príslušníčkam nežného pohlavia, deťom a ostatným jedincom s užšou či menšou tvárou vyberáme veľkosťou primerané masky. Výrobcovia potápačského materiálu ich produkujú s menším rámom a aj lícnicou. Často krát je možné tú istú masku, nájsť aj vo variante „o číslo menšej“ (napr. TECHNISUB Ventura a Midi). Užšia maska im bude sedieť pocitovo aj funkcionálne lepšie.


Vnútorný objem masky

Na inom mieste (pozri: Masky s malým vnútorným objemom), podrobne rozoberáme výhody aj nevýhody masiek s rôznym objemom. Ak sa hodláš venovať najmä nádychovým formám potápania, bude pre teba vhodnejšia maska s malými rozmermi. S takouto maskou, sa na vyrovnávanie tlaku v jej útrobách spotrebúva menej, pre nádychové potápanie tak dôležitého plynu. Ak sa bude primárne jednať o prístrojové potápanie, nebude na škodu, ak si vyberieš masku s väčším vnútorným objemom, z ktorej budeš mať lepší rozhľad na okolie.


Fúzatí potápači

Potápači, ktorí nosia fúzy, by mali preferovať masky, ktorých lícnica je z mäkších materiálov. Dôležitým kritériom výberu je aj to, aby mala takáto maska v spodnej časti lícnice len krátky lem. V úzkej štrbine má lícnica masky aspoň akú-takú šancu priľahnúť na pokožku tesne pod nosom. Bradatí potápači, ktorých ozdoba tváre zasahuje až na lícne kosti, budú mať radšej masky, ktoré nemajú hlboko posadené zorníky, ale volia radšej vertikálne užšie typy.


Potápači s chybami zraku

Aj ďalšia potápačská „menšina“, jedinci s chybami zraku, si musia kúpu masky lepšie premyslieť. V súčasnosti sa tento problém rieši najmä výmenou pôvodných zorníkov za dioptrické. Výrobcovia ich väčšinou ponúkajú v rozostupe po pol dioptriách od –10 až po +3 .


Dizajn a farba

Patria do kategórie osobných preferencií a sú závislé výlučne na výbere samotného potápača. Ako známe české porekadlo vraví: „Jeden má rád holky, a druhý raděj dolky...“. Len tak je možné si vysvetliť, že sa prekvapujúco dobre predávajú aj masky vo výrazne ružových farbách, retroštýl či výrobky svojim dizajnom pripomínajúce Terminátora.

 


Ernest Tumann

Člen redakčnej rady SCUBA.SK. Prvý ponor pod hladinu absolvoval
už v roku 1978. Ako dlhoročný potápač sa intenzívne venuje najmä
výrobe a vývoju potápačského materiálu, výstroja a pomôcok.
Publikuje v časopisoch aj internete. V súčasnosti žije v Rakúsku.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020