Pro Dive Chorvátsko 
 

Ivan Zámečník

                                                                                                                         Pridané 13.3.2011

 

Ivan začal s potápaním v roku 1973 v potápačskom klube Octopus Bratislava. Predtým hral vodne pólo za Sláviu UK Bratislava. V roku 1974 štartoval za klub na Majstrovstvách NDR v Magdeburgu, kde sa na 400 PP som umiestnil na 2. mieste, na 800 PP na 3. mieste a štafeta 4 x 100 PP, ktorej bol členom sa stala Majstrami NDR.

Nasledoval rad pretekov PP a RP za Octopus Bratislava. Okrem toho, sa ako člen klubu zúčastnil napríklad na záchranných prácach po havárii lietadla na Zlatých pieskoch v Bratislave.

V roku 1976 absolvoval prvé skúšky na prístrojové potápanie a získal kvalifikáciu ŠPP - Školu prístrojového potápania. Na jeseň v tom istom roku začal spolu s 10 potápačmi s Octopusu zakladať potápačský klub Nautilus pri Pozemných stavbách Bratislava. Na jar 1977 (už ako člen Nautilusu Bratislava) štartoval na Majstrovstvách Maďarska v PP a RP. V roku 1979 si zvýšil kvalifikáciu na stupeň Bronzový potápačský odznak a v roku 1981 získal inštruktorské oprávnenie.

Potom sa Nautilus začal zaoberať rozvojom orientačného potápania. V rokoch 1981 - 1986 absolvoval tento bratislavský klub rad pretekov v orientačnom potápaní v Československu, NDR a ďalších krajinách.

V roku 1983 ako jeden zo 4 členov družstva, absolvoval ponor na dno Hincovho plesa vo Vysokých Tatrách. V roku 1987 ako predseda klubu Nautilus začal s organizovaním pretekov v orientačnom potápaní na Senci. Najskôr to boli Majstrovstvá Československa s medzinárodnou účasťou Poliakov a Maďarov. V roku 1991 sa na Senci v réžii Nautilusu po prvý krát na Slovensku organizoval Svetový pohár v OP.

V roku 1991 sa Ivan stal viceprezidentom Zväzu potápačov Slovenska a následne v roku 1993 bol zvolený za prezidenta ZPS. Ako prezident ZPS sa zúčastnil na Cypre v roku 1993 kongresu CMAS, kde bol ZPS prijatý za riadneho člena CMAS.

Po dvoch funkčných obdobiach ukončil svoju činnosť vo Zväze potápačov Slovenska. Nautilus Bratislava, ktorého bol predsedom v tom období organizoval preteky v OP. V roku 1993 to bol Svetový pohár, v roku 1995 Majstrovstvá Európy a potom ešte niekoľko krát aj Svetový pohár v OP.

V roku 1996 sa v klube potápačov Nautilus vytvorila Spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá nadviazala na pracovné činnosti klubu. Klub napríklad pracoval na likvidácii havárie vrát plavebnej komory v Gabčíkove, kde zastrešoval potápačov z Bratislavy.

Nautilus spol. s r.o. sa vyprofilovala pod Ivanovým vedením a za výdatnej spolupráce jeho partnera Richarda Markoviča do spoločnosti pracujúcej na revitalizaciach tokov, potápačskej škola, cestovnej agentúre so zameraním na potápačské zájazdy .........

V roku 1998 získal kvalifikáciu inštruktora PADI a o dva roky neskôr som sa stal Master Scuba Diver Trainer. Okrem toho je držiteľom oprávnenia Inštruktora prvej pomoci pre potápanie.

V súčasnosti má za sebou absolvovaný celý rad potápačských ciest po svete a zaoberá sa filmovaním pod vodou.

 

Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5