Pro Dive Chorvátsko 
 

Martin Strmiska

                                                                                                                         Pridané 13.5.2011

 

Od ranného detstva bol vo veľmi úzkom kontakte s vodou. Slaná voda v Jadranskom mori mu pomáhala šnorchlovať ešte predtým, ako vedel riadne plávať. Zostať pod vodnou hladinou dlhšie ako len jeden nádych bolo jeho snom až do roku 1995, kedy absolvoval svoj prvý ponor s potápačským prístrojom v chorvátskom Rabaci.

Potom, čo v roku 1999 nazrel pod hladinu Červeného mora, sa už do Stredozemného mora vracia menej. Aby si svoje spomienky na zážitky z pod hladiny zachoval čo najdlhšie, kúpil si podvodný fotoaparát Sea&Sea Motor Marine II. Ten bol jeho verným spoločníkom a partnerom až do roku 2002, keď ho vytopil v Sudánskych vodách.

Prostredníctvom jeho hľadáčika preskúmal útesy Egypta, Sudánu a Jemenu. Výhody digitálnej technológie začal využívať spolu s kúpou Olympusu C4040 Zoom, ktorý nakoniec tiež skonal násilnou smrťou v Sudáne o 3 roky neskôr.

Momentálne používa digitálnu zrkadlovku nikon D70, ktorá mu v kombinácii s kvalitnými vymeniteľnými objektívmi v podvodnom púzdre prináša uspokojivé výsledky.

Martin sa svojimi úspechmi na festivaloch a súťažiach, ako aj publikovanými prácami zaradil medzi absolútnu špičku slovenských podvodných tvorcov. S jeho fotografiami sa stretávame v nemeckých časopisoch Unterwasser, Tauchen, v našich Buddy, H2O Magazín aj Oceán. Medzi vrcholy jeho tvorby patria publikované snímky v National Geographic.

 


Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5