Pro Dive Chorvátsko 
 

Katarína Šoltýsová - vlastnými slovami

                                                                                                                         Pridané 13.5.2011

 

Vzťah k vode museli vycítiť moji rodičia, ktorí ma dali hneď v prvej triede ZŠ na plávanie. Bavilo ma to až pokiaľ nezačal dvojfázový tréning ráno o 6:00 hod a popoludní ďalší. Pokračovala som akvabelami, kde som nakoniec skončila v roli trénera a to už nebolo ono. Viac bol človek na suchu ako vo vode a ja som stále rozmýšľala, ako v nej ostať plávať.

Inštinkt ma doviedol k potápaniu, ako 18 ročnú. Základy z tréningov sa mi zišli pri orientačnom potápaní. Brali ma hneď od prvého ponoru, ako „hotového“ športového potápača. V klube sa nerobili rozdiely medzi dievčatami a chalanmi. Všetky práce boli rovnako rozdelené a očakávali sa rovnaké výsledky. Prežili silnejší.

Zo športového potápania som prešla robiť na Zväz potápačov Slovenska, ako tajomníčka združenia.
Po otvorení prvej Československej potápačskej predajne v Prahe Delphin Sub hľadali predavačku a ja som spĺňala ich predstavy. Tu sa mi otvoril svet bývalého Aquacentra, kde som našla spoluprácu s Jirkom Trpíkom, Agamou Zlín a neskôr Frantov Pudilov potápačský svet.

Po rozdelení republík a meny ma šéf poslal domov otvoriť si svoj obchod. Začínala som, ako ináč s dodávkou Scubapro tovaru z Česka. Pre zdvojené preclievanie to začalo byť predražené a hľadala som riešenie, ktoré prišlo vďaka Richimu, ktorý ma zoznámil so Seac Subom.

Prvý rok, ktorý som predávala na Dlhýh Dieloch vo Fit Sporte a cez leto samostatne na Zlatých Pieskoch v PNS stánku, kde mi robil brigádnika - „inštruktora“ Martin Ferák priniesol nečakaný záujem o potápanie. Začali sme robiť pravidelné kurzy a „zájazdy“.

Kurzisti sa postarali o priestory na plavárni Pasienky, ktoré som prevádzkovala od 15.1.1995 do 1.1.2008. Za toto obdobie obdivujem troch predavačov, ktorý tu pracovali a znášali všetky nástrahy môjho podnikania. Verím, že sa Peťovi Sýkorovi, Radimovi Studeníkovi a Peťovi Šafarkovi darí aj v ďalšom nepotápačskom živote.

Nechala som si internetový obchod www.korallsport.sk

Slovenskí inštruktori nám pri skúškach kurzistov na P* CMAS robili napriek a tak som bola nutená pozývať českých kolegov k nám. Sama, keď som chcela vyššiu kvalifikáciu musela som ju ísť robiť do Čiech.

Zázemie plavárne Pasienky a naše štrkové priezračné jazerá ešte plné rýb boli pre Čechov lákadlom. Nielen chatu Piccardu na Seneckých jazerách sme pravidelne na víkendy zapĺňali kurzistami, ktorí nás učili variť guláš, grilovať rôzne dobroty, ale hlavne nikomu sa po kurze nechcelo ísť domov. Sami si vymýšľali nespočetné akcie a dovolenky po ktorých sa stali „členmi rodiny“.

Po narodení syna som sa musela rozhodnúť čomu sa budem venovať. Prednosť som dala predajni, ale zároveň som si želala, aby školu a servis robil šikovný žiak Vlado Lališ. ... Neviem či bolo lepšie, že k tomu nikdy nedošlo, ale prostredie urobilo z potápačskej predajne viac plaveckú a ja som sa začala tomu prispôsobovať.

Po havárií na motocykli sa mi zhoršil zdravotný stav, ktorý ukončil moje potápanie s prístrojom. Sama som ostala pri šnorchlovaní a to sa snažím do dnes si udržať akú takú kondičku, ktorú som teraz predviedla na 1 hod. štafete v 25m UW-čku a v novembri 2010 som si robila kurz plavčíka Bronz.
Týmto chcem poďakovať všetkým chalanom - potápačom, ktorí ma dokážu aj dnes hecovať k pravidelným tréningom. Bohužiaľ priberaniu to nezabránilo.


Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5