Pro Dive Chorvátsko 
 

Karpiš Juraj

                                                                                                                         Pridané 13.3.2011

 

Juka – ako ho v potápačskej komunite nazývajú má svoje „osobáky“ na parádnej úrovni 103 metrov v konštantnej záťaži, respektíve 200 metrov v dynamickej apnoe. Je tiež držiteľom národného rekordu v statickej apnoe časom 6 minút a 16 sekúnd. Aj keď jeho najhodnotnejšie výkony sú spred niekoľkých rokov, stále patrí medzi absolútne najlepších slovenských pretekárov.

Ako mnoho iných skvelých apnoistov, aj on sa k nádychovému potápaniu dostal cez plávanie a neskôr aj cez ukončenie kariéry v oblasti plutvového plávania. Ešte stále je držiteľom viac než 15 rokov starého a doposiaľ neprekonaného slovenského rekordu v plutvovom plávaní v disciplíne na 1500 m. Týmto výkonom sa súčasne stal juniorským vicemajstrom sveta.

Od roku 2001 sa intenzívnejšie venuje freedivingu. Postupne sa vypracoval až do svetovej špičky. V individuálnej súťaži je jeho najlepším výsledkom 5. Miesto z Majstrovstiev sveta vo freedivingu z roku 2007 v Sharm El Sheikh v disciplíne „constant balast“. V roku 2008 sa spolu so slovenským reprezentačným výberom umiestnil na Majstrovstvách sveta teamov na slušnom 7. Mieste.

V súčasnosti žije a pracuje v Bratislave ako analytik v ekonomickom inštitúte. Je členom veľmi aktívneho klubu nádychového potápania Slovak Freediving Team (SFT).

 

Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5