Pro Dive Chorvátsko 
 

Peter Ferdinandy

                                                                                                                         Pridané 13.5.2011

 

Aj keď na nádych potápal od detstva, kedy videl film H.Haasa - Výprava Xarifa, potápaniu s dýchacím prístrojom sa venuje od roku 1976, keď spolu s priateľmi z detstva založili Klub športového potápania Vega Lubeník pri vtedajších Slovenských magnezitových závodoch v Lubeníku. Začínal potápať ešte s pľúcnou automatikou a súpravou PL 40, ktorú klub dostal vyradenú od armády.

Od roku 1979 sa venuje inštruktorskej činnosti, kde sa postupne vypracoval až na kvalifikáciu inštruktora s tromi hviezdami CMAS. Počas svojho pôsobenia vo Výcvikovom stredisku bývalého Zväzarmu v Košiciach a pôsobenia ako vedúceho Potápačského centra ZPS Vega Lubeník, sa podieľal na výchove niekoľko stovák kvalifikovaných potápačov v rámci východného Slovenska.

Ako člen delegácie prezídia ZPS sa zúčastnil v roku 1993 Svetového kongresu CMAS v Nikózii na Cypre, kde Zväz potápačov Slovenska prijali za riadneho člena CMAS.

Jeho potápačské aktivity boli zamerané nielen na inštruktorskú činnosť, ale venoval sa aj práci s deťmi, kde trénoval plutvové plávanie. Svojho času spolupracoval s „Žakom“ Valníčkom, bývalým trénerom orientačných potápačov Slovenska. Doménou jeho ponorov bolo tzv.Morské oko v Tornali , kde absolvoval niekoľko stovák zostupov.

Venoval sa aj pracovnej činnosti pod vodou, vyskúšal i speleopotápanie v blízkom krase. Ponory, ktoré absolvoval najďalej, sa uskutočnili v Japonskom mori, pri ostrovoch nachádzajúcich sa v zálive Petra Veľkého, ale za najkrajší považuje ten, ktorý dostal ako darček od priateľov potápačov k životnému jubileu, potápanie v Modrej jaskyni na ostrove Biševo v Jadrane.

Za najväčšiu relaxáciu považuje potápanie na štrkoviskách, u svojich priateľov na Guľáške v Senci, počas neresenia rybky Slnečnice pestrej. Hĺbka a dĺžka ponorov nie je pre neho jeho hlavným merítkom, skôr dá prednosť dobrej partii pri potápaní.

Celý čas pôsobenia v potápaní sa venuje dokumentovaniu a zbieraniu historickej potápačskej výstroje rokov predošlých. Z jeho zbierky vznikla ojedinelá výstava s názvom „Potápanie včera a dnes“, niekoľkokrát inštalovaná v múzeách na celom Slovensku. Vlastní rozsiahlu zbierku kníh a učebníc s potápačskou tématikou, obsahujúcou niekoľko stovák kníh, časopisov a archív s množstvom výstrižkov z histórie potápania na Slovensku. Ako zakladajúci člen HDS ČR sa venuje histórii potápania na Slovensku.

Známe sú jeho prezentácie ukazujúce prierez výstav historickej výstroje používanej kedysi potápačmi Zväzarmu, ktorú má vo svojej rozsiahlej zbierke; históriu potápania v Morskom oku v Tornali a históriu čs. potápačských hodiniek Prim Sport. Ďalej sú to vo forme CD spracované dokumenty a fotografie ukazujúce históriu potápania vo Vysokých Tatrách, históriu speleopotápania na Slovensku, ako aj CD s fotografiami dokumentujúcimi históriu amatérskych vodotesných púzdier na fotoaparáty a kamery v bývalom Československu i vo svete.

 

Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5