Pro Dive Chorvátsko 
 

Martin Ferák

                                                                                                                         Pridané 20.1.2011

 

Martin trávil väčšinu mladosti vo vode a pri vode. Predurčovali ho k tomu predovšetkým dva fakty: otec bol bývalý olympionik a majster ČSSR v plávaní a širšie príbuzenstvo holdovalo rybačke. Osud nebolo asi možné zvrátiť najmä po každodenných „šnorchlovačkách“ a „spearfishingoch“ v Líbyi, kde strávil časť mladosti. Kariéru prístrojového potápania začal v bratislavskom postzväzarmovskom klube Actacus a certifikovaným prístrojovým potápačom je od r. 1994 (CMAS P*, P**). V roku 1996 získal v Prahe kvalifikáciu PADI Rescue Diver a následne sa stal členom PADI ako Divemaster.


Inštruktorskú kvalifikáciu PADI Open Water Scuba Instructor získal v máji 2007 v South East Diving Institude, Ford Pierce na Floride (USA) a stal sa tak prvým inštruktorom PADI na Slovensku. V priebehu rokov dosiahol úrovne PADI Master Instructor (r. 2002), čo je doposiaľ najvyšší rating PADI inštruktora v SR.


V súčasnosti profesionálne pôsobí ako aktívny inštruktor s celoročnou aktivitou vo svojej firme Academia Aquatica s.r.o., ktorá prevádzkuje rovnomenné potápačské centrum v Bratislave. V rokoch 2003-2005 pôsobil aj ako odborný riaditeľ potápačského centra Abyss Divers v egyptskej Hurghade, ktorého bol spoluzakladateľom a spolumajiteľom.


Registrovaných má vyše 3000 ponorov za rozličných podmienok a na rozličných kútoch planéty. Svojim študentom vydal vyše 1000 certifikátov rôznych kvalifikačných stupňov, z čoho viac ako polovicu tvoria certifikáty základnej úrovne, znamenajúce „zrod“ nového potápača. Podieľa sa ako na výučbe rekreačných, tak aj inštruktorských kurzov. Jeho zásluhou sa v roku 2001 uskutočnil prvý inštruktorský kurz a skúšky PADI priamo na Slovensku, pričom viacerí dnes aktívni inštruktori PADI v SR sú absolventmi práve tohto kurzu.

Súčasťou jeho profesionálneho pôsobenia sú okrem vedenia kurzov odborné prednášky a semináre pre laickú i odbornú verejnosť, popularizácia rekreačného potápania v tlačených médiách, rozhlase i televízii. Jeho najväčšou obľubou sú predovšetkým individuálne kurzy potápania pre začiatočníkov, výučba poznávania sladkovodných rýb a iných špecializačných, či zdokonaľovacích kurzov.


Okrem inštruktorskej práce sa venuje UW fotografii, UW videu. V rámci aktivít potápačského centra organizuje a sprevádza zájazdy do celého sveta, ktorých hlavným zameraním je poznávanie sveta pod hladinou. Počas týchto ciest opakovane navštívil a potápal už na všetkých kontinentoch s výnimkou Austrálie. S vodou ho spája aj vyštudovaná Prírodovedecká fakulta UK so zameraním na vedecký smer zoológia - ichtyológia, láska k Dunaju, rybačke a kulinárskym špecialitám z rýb a morských živočíchov.


 

Nenašiel si v zozname nejakú osobnosť ?
Napíš
nám

Redakcia SCUBA.sk

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020
5