Pro Dive Chorvátsko 
 

Podhladinové rugby

                                                                                                                         Pridané 30.01.2017

 

Na rozdiel od anglosaských krajín, sa v stredoeurópskom priestore ujalo skôr UW-Rugby. Jeho názov prekladáme ako "Podhladinové rugby". K nám na Slovensko sa dostalo z Nemecka, respektíve z Čiech.

 

Foto: Michal Lindner

 

Pôvodne išlo o akýsi doplnkovú aktivitu pre športových potápačov, ktorí si ním spestrovali zimnú prípravu v bazénových podmienkach. Aj keď sa mu venuje len zopár nadšencov, jeho história v našej vlasti siaha ešte do minulého storočia.

 

O čo ide v hre

Teamy podhladinového rugby tvorí po 6 hráčov vo vode a po 5 na striedačke. Cieľom hry je umiestniť loptu do súperovho koša, ktorý je umiestnený na dne bazéna. Kovový kôš masívnej konštrukcie je pomerne ťažký. Želanou hĺbkou je pri tom 3,5 až 5 metrov.

V našich podmienkach ide o 25 metrové bazény s dostatočnou hĺbkou, v ktorých hlbšej časti sa hrá na šírku. Lopta, s ktorou sa hrá je naplnená slanou vodou, preto v pokoji klesá ku dnu rýchlosťou asi 1 meter za sekundu. Je možné s ňou si nahrávať, dokonca aj odrážať ju od dna či stien bazéna.

Podobne ako v prípade hokeja pod vodou, aj UW rugby sa odohráva najmä pod hladinou a pri dne bazéna vo všetkých 3 dimenziách. Súperi hrajú pochopiteľne na nádych a tak potápačským prístrojom sú vo vode vystrojení len rozhodcovia.

 

Nároky na účastníkov

Aj keď samotná hra trvá len 2x15 min, ide o fyzicky nesmierne náročný šport, ktorý vyžaduje adekvátne motorické schopnosti. V prípade útočníkov najmä rýchlosť a kreatívne hráčske myslenie. Nevyhnutná je aj odolnosť voči drsnejším zákrokom. U brániacich hráčov sa cení tiež sila a plavecká obratnosť. Je zrejmé, že dobrý brankár musí byť nekompromisný aj schopný zotrvať pod vodou po dlhý čas.

 

Výstroj hráčov

Potápačská maska a špeciálne upravená dýchacia trubica. Plutvy roznožky, ktoré nemajú ostré hrany. Nesmú sa používať monoplutvy. Plavky hráčov sú zvyčajne zosilnené podobne, aké poznáme z vodného póla. Podobne je to aj s čiapkou, ktorá chránia ich uši.

 

Čo je pri hre zakázané?

Pravidlá neumožňujú atakovať súperov výstroj, to jest nie je dovolené sťahovať protihráčom masku, či šnorchel, držať ho za plutvy alebo uchopiť za plavky. Dôležitým obmedzením, ktoré udrživa hru v tempe je zákaz držania, či dorážania na hráča, ktorý nemá loptu. Naopak, hráč v ktorého moci je lopta môže držať a útočiť na ostatných súperov.

 

Kto sa mu môže venovať?

Odpoveď je jednoduchá - ktokoľvek má odvahu vyskúšať si niečo neobvyklé. Podmienkou je samozrejme vedieť plávať s plutvami, maskou a šnorchlom. Aj keď ide o šport pomerne tvrdý, úrazy sa vzhľadom na vodné prostredie nestávajú často. Hrať ho môžu tak chlapci a muži, ako aj dievčatá a ženy. Pravda - fyzický kontakt je pri tejto aktivite nevyhnutný......

Ktovie prečo sme tak radi hrávali v zmiešaných družstvách...... 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK.
Bývalý člen reprezentačného výberu ČSSR
a účastník viacerých Majstrovstiev sveta.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi


 

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020