Pro Dive Chorvátsko 
 

Ženy a potápanie

                                                                                                                         Pridané 27.10.2011

 

Najskôr kúsok štatistiky

Väčšinou sa nám, inštruktorom potápania ťažko čítajú rôzne zahraničné štatistiky, ktoré často uvádzajú až neuveriteľne vysoký počet nových potápačov nežného pohlavia. Podľa certifikačnej agentúry PADI – Professional Association of Diving Instructors len v USA tvorí prírastok žien 28 % a v Kanade až 32%. Z analýzy širšieho časového pásma vyplýva, že sa toto číslo síce pomaly ale pravidelne zvyšuje. O možnej pravdivosti týchto údajov sa tiež presviedčame pri návštevách rôznych potápačských základní v zahraničí, kde je podiel potápačských inštruktoriek a divemasterov – žien rozhodne ešte vyšší.

Netrúfame si zodpovedne vyhlásiť príčinu anomálie Slovenska, v prípade ktorého sa jedná len o asi 30-35 percentnú účasť dievčat a žien na základných kurzoch potápania. S postupným zvyšovaním kvalifikácie sa toto číslo rapídne znižuje, pričom tých zopár, ktoré dosiahli až na najvyššiu métu potápačskej inštruktorky pôsobí v zahraničí mimo územie Slovenska.

Rekreačné potápanie je dnes bezpochyby športom masovým. Pri vhodných podmienkach sa mu venujú deti, dospelí aj seniori bez rozdielu pohlaví, osoby s nízkou úrovňou fyzickej zdatnosti ba aj s telesným handicapom. Naučiť sa potápať dnes nie je časovo a v porovnaní s inými športami ani finančne náročné. Potápanie ako letná aktivita pre celú rodinu je dnes celosvetovým trendom. Jestvuje nespočetné množstvo čisto ženských potápačských klubov a organizácií, ba dokonca aj svetová asociácia WSA (Women´s Scuba Association).

Prečo teda na Slovensku nedržíme, alebo aspoň nedoháňame rýchlejšie zbytok sveta ? Domnievame sa, že za tým podobne ako v iných prípadoch stojí slabá informovanosť a množstvo pretrvávajúcich mýtov spojených s predstavou ženy odetej v potápačskom neopréne a s potápačským prístrojom na chrbte. Jedným z cieľov nášho časopisu je aj „vymetenie“ takýchto zavádzajúcich či nesprávnych mýtov. Milé dámy, pokúsme sa preto spolu o analýzu niektorých z nich vo viere, že pomôžu tým z vás, ktoré ešte máte stále akési pochybnosti či zaklopať na dvere najbližšej potápačskej školy.


Potápanie je nebezpečné, určite sa mi niečo stane

Máš pravdu, pri potápaní sa dá zomrieť. Rovnako ako aj pri iných športových aktivitách. Táto možnosť je však štatisticky veľmi nepravdepodobná. Ak rekreační potápači dodržiavajú všetky zásady bezpečnosti, potápajú konzervatívne a v doprovode lokálnych inštruktorov, stáva sa potápanie jedným z najbezpečnejších dobrodružných športov, ktoré sa odohrávajú v prírode. Ak opäť hodláme uveriť číslam, tak podľa medzinárodnej organizácie DAN (Divers Alert Network) poklesol pomer fatálnych nehôd ku realizovaným ponorom v porovnaní s koncom 80-tych rokov o viac než polovicu.

Odhaduje sa, že na svete sa ročne v rámci organizovaného potápania uskutoční približne 30 miliónov ponorov, pričom v poslednom desaťročí sa počet smrteľných nehôd ráta do stovky. Súčasne však považujeme za potrebné dodať, že väčšina týchto prípadov sa stala v rámci extrémnych ponorov v uzavretom prostredí, kam sa pravdepodobne nikdy nedostaneš....


Videla som veľa hororov s potápačskou tématikou

Jedna skutočnosť je istá: človek zje určite viac morských živočíchov, než tieto potvory zožerú potápačov. Je však pravdou, že občas žralok napadne aj človeka. V zásade ním skôr býva odpočívajúci surfista alebo odvážny plavec než výstrojom ovešaný potápač. Žraloky sú plaché tvory, ktoré pred človekom radšej odplávu na voľnú vodu. Ak uvidíš žraloka, neplaš ho, neprovokuj a on sa ku tebe bude správať rovnako.

Uvedom si tiež, že potápanie so žralokmi bez ochranných klietok nadobúda čoraz na mnohých miestach zeme stále viac na popularite. Toto vzrušujúce predstavenie by sa rozhodne nedalo ukazovať „rozkúsaným“ divákom... K jednému z najčastejších omylov patrí aj mýtus, že žraloky a iné dravé ryby ucítia krv v prípade, ak sa žena potápa aj počas svojej periódy, čo ešte vystupňuje ich agresivitu. Žiadny z výskumov či štatistík však takýto záver nepreukázal.


Stopercentne prepadnem panike

Slepý a celkom iracionálny strach dokáže prekonať intelekt a celkom paralyzovať niektorých ľudí tak, že nedokážu vziať iniciatívu a riešiť situáciu aj keď jej východisko majú na dosah. Najlepšou prevenciou je v tomto prípade tréning. Taký kde sa učí nielen správna odpoveď na neštandardnú situáciu ale aj precvičuje do štádia jej zvládnutia. Táto zručnosť je potom uložená v podvedomí, odkiaľ je možné ju v prípade potreby vytiahnúť. Je pravdepodobné, že po absolvovaní takéhoto „skutočného“ výcviku, je možnosť straty sebakontroly predsa o čosi menšia.

Skúsenosť, ktorá prichádza neustálym tréningom a najmä pravidelným potápaním, vo všeobecnosti redukuje obavy. V prípade potápačského nováčika sa strach dá eliminovať metódou, kedy ho naučíme, že nie je bezmocný. Dokonca mnohí po absolvovaní pokročilých kurzov potápania tvrdia, že ich sebavedomie a viera vo vlastné sily sa u nich premietla aj do normálneho života na súši.


Nie som technicky nadaná, asi preto nedokončím kurz

Väčšina certifikačných agentúr prispôsobila potápačský materiál a techniku úrovni nových potápačov, ktorí budú pravdepodobne potápať zo začiatku v kontrolovanom prostredí a v doprovode profesionálov tak, aby sa vo vode cítili bezpečne a pohodlne. Proces učenia sa schopnostiam manipulácie s výstrojom akým sú jeho montáž, individuálne prispôsobenie a demontáž, je postavený na pedagogických princípoch s postupným progresom.

Inštruktážne manuály a audiovizuálne pomôcky sú skvele spracované a poskytujú konkrétnu predstavu o tom, čo je potrebné sa z technického hľadiska naučiť. Teoretická látka je v tomto prípade zredukovaná na absolútne minimum umožňujúce len hrubú predstavu o tom, ako jednotlivé súčasti výstroja pracujú. Prax v bazéne a neskôr aj na otvorenej vode sú orientované viac na osvojovanie si potápačských zručností než na servis či akékoľvek nastavovanie výstroja.


Určite nebudú mať na mňa výstroj

Pripúšťame, že ženská postava sa od mužskej môže podstatne odlišovať. Časy používania unifikovaného výstroja sú však už chvalabohu definitívne za nami a tak obavy žien, že budú vyzerať ako strašiaci sú naozaj neopodstatnené. Naopak, súčasní výrobcovia zaplavujú trh s potápačským materiálom s niekedy až prehnanou snahou o separáciu modelov pre rôzne pohlavia. Tou lepšou stránkou tohto javu je objavenie sa neoprénových oblekov a topánok so ženským strihom od celkom útlych až po moletné postavy.

Pokračovať môžeme menšími ženskými maskami ale aj plutvami a tenšími dýchacími trubicami. Kompenzátory s odlišným rozložením popruhov a z elastických materiálov sú dnes pre ženy konštruované tak, aby ani v oblasti hrudníka netlačili lepšie disponované potápačky a výmena hadíc regulátorov za kratšie je otázkou niekoľkých minút.


Bojím sa, že mi bude veľmi zima

Už v prvých teoretických lekciách učia inštruktori potápania, že voda odoberá z tela oveľa viac tepla ako vzduch. Práve strihovo dobre padnúci neoprénový oblek je zárukou, že potápačom nebude počas ich aktivity zima. Vždy však treba brať ohľad na vodné prostredie, v ktorom sa bude potápať. Teplota vody, vietor a spôsob dosiahnutia miesta vstupu do vody rozhodujú o hrúbke obleku a použití doplnkov akými sú kukla, rukavice či topánky. Dobrým barometrom ochrany pred hypotermiou môže byť aj správanie divemasterov, ktorí určite používajú na suchu po ponore bundy proti vetru a čiapky. Zo skúsenosti vieme, že ti nebude o nič viac zima ako pri iných aktivitách pestovaných pod holým nebom.


A čo pilulky na kontrolu nežiadaného tehotenstva

Vo všeobecnosti, mnohé z liekov podporujú vznik a rozvoj dekompresnej choroby, antikoncepčné nevynímajúc. Odpoveď je taká ako v desiatkach podobných prípadov: potápaj konzervatívne, t.j. hlboko v rámci časových limitov a doporučovaných hĺbok, realizuj primeraný počet ponorov denne a vždy vykonaj bezpečnostnú zastávku.


Mám prsné implantáty

Ani umelé prsia nestoja v ceste pred učením sa potápačskému umeniu. Počas potápania zostane ich veľkosť nezmenená. Dodatočnú pozornosť treba venovať hádam len veľkosti a strihu potápačského neoprénu a vesty tak, aby na hrudníku príliš netlačili a neobmedzovali. V opačnom prípade môže prísť ku porušeniu implantátov v oblasti švov a ich prasknutiu. Podľa použitého materiálu, môžu pôsobiť umelé prsia buď negatívne alebo pozitívne a ovplyvňovať tak celkové vyváženie potápačky.


Čo ku tomu ešte dodať ? Dnes už skutočne len máloktoré choroby, oslabenia či stavy organizmu bránia v tom, aby sa aj naše dievčatá, slečny aj dámy zapojili do poznávania Sveta Ticha. Veď v určitom obmedzenom rozsahu a za špecifických podmienok potápajú astmatici, diabetici ba aj slepí športovci. Jediným skutočným ale celkom iste o to radostnejším dôvodom na prerušenie alebo odloženie kurzu potápania je tehotenstvo. My inštruktori potápania však veríme, že o tých pár mesiacov sa ku nám radi vrátia aj mamičky.

 

Robert Korim

Šéfredaktor SCUBA.SK. Inštruktor rekreačného aj
technického potápania s viac než 30-ročnými skúsenosťami.
Organizátor a propagátor celého radu potápačských stretnutí,
súťaží a podujatí. Aktívne učí, prednáša a publikuje
v slovenských aj českých potápačských periodikách.

Napíš autorovi

© 2010 - Všetky práva vyhradené
Posledná zmena 13. novembra 2020